ФітАпіДраже – унікальна технологія здоров'я
Представляємо вашій увазі статтю доктора біології, Президента Міжнародної Академії наук з апітерапії і бджільництва (МАНАБ) Ігоря Олександровича Дудова
Від природи наш організм має колосальний властивістю до саморегуляції і самовідновлення. Але мало хто з нас може похвалитися ідеальним здоров'ям. І безумовно, життєві сили швидше відновлюються завдяки нашій підтримці. Саме тут на допомогу приходять лікарські трави і продукти бджільництва.
Бджолине обніжжя з квіткового пилку відрізняється цінним поєднанням біологічно активних речовин, що мають благотворний вплив на організм людини. За даними ряду досліджень унікальний ферментно-вітамінний, ліпідно-стероїдний, амінокислотний і мікроелементний комплекс бджолиного обніжжя сприяє підвищенню захисних сил і активної життєдіяльності людини, перешкоджає старінню організму, оберігає його від несприятливих впливів зовнішнього середовища. Бджолине обніжжя з квіткового пилку багате вітамінами (особливо групи В) і мікроелементами. Воно має загальнозміцнювальну і антианемічну властивості, зменшує проникність і крихкість капілярів, знижує згортання крові.
Як показали дослідження, бджолине обніжжя дусить інтенсивно вражаються грибками і дріжджоподібними мікроорганізмами, що призводить до їх псування, робить непридатними до фармацевтичної або харчової переробки. Для забезпечення тривалості та стабільності зберігання властивостей продукту, мікробіологічної чистоти і безпеки застосування найбільш дієвим способом виявляється технологія консервування бджолиного обніжжя за допомогою таких натуральних консервантів як сахароза і бджолиний мед. У зв'язку з цим, в кінці 80-х років минулого століття були проведені дослідження з розробки драже з бджолиного обніжжя.
На підставі проведених дослідів складена рецептура дієтичного драже з бджолиного обніжжя у жовтні 1990 року була затверджена Республіканською дегустаційною комісією Головного управління харчової промисловості Держагропрому України під назвою "Бджілка". В цьому ж році був налагоджений і випуск драже, згідно РЦ 10-18 УРСР 3425-90.
Трохи пізніше, у 1993 році, Всесоюзним Науково-виробничим товариством "Цвітень" запатентований новий унікальний спосіб отримання корпусу драже з бджолиного обніжжя. Сьогодні саме цей метод і покладений в основу технології виготовлення фітапідраже Компанії ФітАпіСвіт.
Унікальність винаходу полягає в тому, що корпусом для драже слугує не що інше як цілісна бджолине обніжжя з квіткового пилку. Робота з такою основою технологічно більш трудомістка ніж класичний спосіб використання в якості корпусу драже великих гранул цукру. Оболонку пилкового зерна в бджолиному обніжжі розкривають, в середину вводять спеціальний склад лікарських трав і покривають тонким шаром прополісу. Далі проводитися формування захисної оболонки з додаванням цукрової пудри, меду, кукурудзяного крохмалю, патоки і бджолиного воску.
При вживанні такого продукту, під дією слини і шлункового соку розчиняється в насамперед оболонка драже, оболонка ж пилкового зерна набухає, відкриваються мікроотвори, крізь які в тонкому кишечнику відбувається всмоктування екстракту з лікарських трав, посиленого вмістом пилкового зерна, прямо в кров.
Розроблені склади лікарських трав і фітапідраже також унікальні і різноманітні. Одна чайна ложка такого драже здатна замінити склянку аналогічного трав'яного настою. Тільки вже немає необхідності вивчати властивості трав, способи їх зберігання і рецепти приготування. Їх комбінації, посилені властивостями бджолиного обніжжя з квіткового пилку, спрямовані на досягнення максимально корисного ефекту.
Самі пилкові зерна мають різне забарвлення, форму, розмір та виступи, що сприяє кращому прикріпленню до маточки квітки. У зв'язку з цим і готові драже також мають незначні відтінки і не завжди круглу форму.
Будь-яка технологія виготовлення драже націлена на формування міцної захисної оболонки. З огляду на те, що практично всі натуральні цукрозамінники мають ряд підвищених характеристик, за якими добова норма їх вживання в рази менше ніж у цукру, то на практиці вкрай складно або навіть неможливо створити таку оболонку без необхідної кількості "будівельного матеріалу", яким в технології виготовлення драже є цукор.
Багато цукрозамінників не містять калорій і дуже економічні, але не дивлячись на це, їм не варто безоглядно довіряти. Натуральні цукрозамінники повністю засвоюються організмом і, як звичайний цукор, насичують енергією. Вони безпечні, але, на жаль, теж калорійні і не позбавлені всіляких побічних ефектів при недотриманні дозування вживання (підвищення ризику серцево-судинних захворювань, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, різкий набір ваги тощо).
Перевага технології фітапідраже в тому, що знайдено саме той баланс, при якому створена оболонка має максимально можливу міцність, а використання цукру зведено до мінімуму. У створенні такого захисту використовується також патока, мед, кукурудзяний крохмаль і бджолиний віск.
Патока багата такими мікроелементами як залізо, марганець, магній, кальцій, калій, цинк, мідь і має дуже низький глікемічний індекс. А це означає, що вуглеводи засвоюються повільно, вимагаючи меншої кількості інсуліну, що в свою чергу стабілізує цукор в крові і призводить до зменшення ліпідів і жирів, які зберігаються в печінці, тим самим зменшуючи фактор ризику розвитку діабету другого типу.
Крохмаль - це основний вуглевод нашої їжі, поживна речовина, яка складається з вуглецю, водню і кисню. Він активізує обмін жовчних кислот і сприяє виведенню холестерину з організму.
Присутність воску в технологічному процесі конструювання захисної оболонки для бджолиного обніжжя з квіткового пилку теж далеко не випадкова. За своєю хімічною природою віск є складною сумішшю більш ніж 300 речовин (різні складні ефіри, кислоти, спирти і вуглеводи). Ще в давні часи знали про протизапальні, пом'якшувальні і ранозагоювальні його властивості. Наявність в складі воску речовин, що мають антибіотичну дію і затримують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, є цінним елементом в створенні міцного захисту в технології фітапідраже.
Мед сам по собі унікальний продукт. У його складі визначено близько 400 компонентів різних біохімічних з'єднань. Вуглеводи меду, особливо фруктоза і глюкоза, легко і швидко засвоюються в організмі людини, є цінним енергетичним матеріалом. Завдяки їх високому вмісту мед має високу енергетичну цінність. Але крім всього іншого мед володіє високими бактерицидними і антисептичними властивостями. Саме ці характеристики дозволяють використовувати його в складі фітапідраже як унікальний природний консервант.
Маючи в складі своєї захисної оболонки такі потужні компоненти, бджолине обніжжя в фітапідраже повністю захищене від згубного впливу вологи, повітря, світла, різних мікроорганізмів і зберігаючи свою повну біологічну активність готове до тривалого зберігання.
Джерело: журнал Компанії ФІТАПІСВІТ "Тут&Зараз", №1(1), 2016